Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
images

Dosahujú výnimočnú produkciu, no pritom ich polia vyzerajú ako záhradka.

  

Päťdesiat hektárov ornej pôdy v obci Jahodná v okrese Dunajská Streda živí šesť stálych zamestnancov a rovnaký počet brigádnikov. Súrodenci Adrián a Konrád Nagyovci rozvíjajú spolu so svojim otcom zeleninovú záhradu, ktorá kŕmi nemalú časť Slovenska jarnou cibuľkou, reďkovkou, kalerábmi, karfiolom, kelom, kapustou či cukrovou kukuricou. V minulom roku dosiahli tržby z hektára poľnohospodárskej pôdy na úrovni takmer desaťtisíc eur.

Farmu založil pred vyše tridsiatimi rokmi otec súrodencov. Výmera hospodárstva bola vtedy asi polovičná, no štruktúra širšia. Okrem pestovania zeleniny chovali aj hovädzí dobytok a ošípané. Len prasníc mali desať a tak aj ďalšie desiatky zvierat vo výkrme. Adrián mal bližšie k živočíšnej výrobe. Je vyštudovaný zootechnik na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, no keď prišiel čas na rozhodnutie ako ďalej, musel vyhrať racionálny prístup.

„Ešte v deväťdesiatych rokoch došlo k zrušeniu chovu hovädzieho dobytka. No a ošípané sme rušili neskôr. Ak by sme sa chceli pri chove technologicky posunúť, museli by sme investovať stovky tisíc eur,“ hovorí Adrián Nagy, konateľ spoločnosti Adkon.

Sezóna reďkovky a kalerábu

Hlavným biznisom súrodencov sa tak stala orientácia na pestovanie zeleniny. Jednotlivé políčka sú dobre rozpoznateľné a umiestnené blízko seba. Pešo sa dá presúvať medzi parcelami s reďkovkou, kalerábom či karfiolom.

Pokiaľ reďkovka sa už pýta von, karfiolu vidieť len bujné listy. Žiadané srdce je zatiaľ dobre skryté. Adrián jednu z rastlín vytiahne zo zeme a začne olamovať listy. Pomaly sa dostáva k tvoriacej sa hlávke. Vyzerá zdravo. Zatiaľ je len o niečo väčšia, ako reďkovka, ktorú zamestnanci spoločnosti Adkon zberajú o niekoľko desiatok metrov ďalej. Šikovným pohybom rúk zviažu gumičkou pätnásť reďkoviek aj s listami do jedného zväzku, ktorý následne uložia do prepravky.

Podobný výjav sa opakuje na druhej strane poľa. Ďalšia skupina, asi šiestich žien, vyberá zo zeme kaleráb. Keď im ide práca od ruky, naplnia denne 350 dební. V každej je presne 25 kalerábov. Všetci zamestnanci sú z okolia. Buď priamo z Jahodnej alebo z neďalekých obcí ako Tomášikovo či Dunajský Klátov.

Kusy či hektáre?

Pri väčšine plodín prebieha ručný zber. Aj pri kapuste, pretože nie je určená na priemyselné spracovanie, ale na pulty obchodov.

„Jediná plodina, ktorú zberáme strojovo je cukrová kukurica,“ hovorí Adrián Nagy.

Ročne jej dodajú na trh približne 300 tisíc šúľkov. Adrián pri všetkých pestovaných plodinách hovorí množstvá v kusoch. Pri niektorých sú to desiatky tisíc, pri iných stovky tisíc kusov. Z hľadiska výmer ide o jednotky hektárov.

„Cukrovú kukuricu pestujeme na výmere 20 hektárov, karfiol 6 hektárov a kapustu na ploche 6 až 8 hektárov. Od 1,2 do 1,5 hektára dosahujú výmery jarnej cibuľky, kalerábu či reďkovky,“ vymenúva A. Nagy.

Napríklad pri reďkovke realizujú výsadbu postupne, až na osem ráz v priebehu jari. Dôvodom je zabezpečenie plynulých dodávok počas niekoľkých týždňov, keďže reďkovka sa do zberovej veľkosti dostáva už za približne mesiac od výsevu. Celá produkcia je náročná na ľudskú prácu. Spoločnosť, ktorá hospodári na výmere 53 hektárov ornej pôdy zamestnáva šesť stálych pracovníkov a v čase zberu aj brigádnikov. Celkovo ide o dvanásť ľudí.

Obchod

Odberateľom viac ako 80 percent tamojšej produkcie je obchodný reťazec Kaufland. Zvyšok realizujú u malých predajcov zeleniny v okolí.

„Vieme spolupracovať aj s takýmto malým dodávateľom, ktorý nevie pokryť celý objem našej potreby,“ hovorí Ľuba Barošová, vedúca nákupu ovocia a zeleniny spoločnosti Kaufland Slovenská republika.

Dodávky zeleniny pre obchodný reťazec začínajú už v skorých jarných mesiacoch a distribúcia pokračuje až do konca roka.

„Vlani sme poslednú dodávku našej produkcie, v tomto prípade kapusty, realizovali 30. decembra,“ hovorí konateľ spoločnosti Adkon.

V druhej polovici zimy začínajú s prípravou priesad, aj keď niektoré nakupujú v Maďarsku. Po vysadení mladých rastlín na pole, by len ťažko dokázali udržať plodiny v kondícii bez závlah. Majú v prevádzke niekoľko pásových zavlažovačov. Najväčší problém na tamojších poliach je takmer nepretržitý a nepríjemný vietor. Konrád Nagy nám jeho dôsledky dokazuje na plodinách. Prvé dve rady napríklad kalerábu sú výrazne menšie ako ďalšie. Až rastliny v zákryte dosahujú veľkosť, ktorú spotrebiteľ preferuje pri výbere tovaru v obchode. Z tohto dôvodu napríklad v tomto roku nedodali na pulty obchodov jeden z výsevov reďkovky. Listy načisto potrhal vietor.

„To je aj možno odpoveď, prečo máme tak širokú štruktúru výroby. Každý rok nám vyjde iná plodina. Ak by sme robili dva, tri druhy zeleniny, bolo by to priveľké riziko. A vzhľadom na to, že potrebujeme platiť výplaty, tak jarná cibuľka alebo reďkovky nám prinášajú aj prvé peniaze. Ďalšou produkciou máme rozdelené príjmy počas celého roka,“ povedal Adrián Nagy.

Všetko zdokladované a evidované

Z hľadiska logistiky pri spolupráci s obchodným reťazcom nevidí Adrián Nagy problém. Disponujú vlastným nákladným autom a zeleninu dodávajú priamo do logistického skladu Kauflandu v Ilave. V čase sezóny väčšinou každý druhý deň. Z hľadiska špecifík spomína, že pestovatelia, ktorí by mali záujem dodávať zeleninu do obchodu sa musia pripraviť na zvýšenú administratívu v podobe certifikácie GLOBALG.A.P.

„Všetko musí byť zdokladované a evidované. Pre zákazníka je to výhoda. Od osiva, termínov či rozborov napríklad vody, je všetko dokumentované. Každá dodávka musí byť vysledovateľná,“ hovorí Adrián Nagy.

Súrodenci Adrián a Konrád si vedia predstaviť zvýšenie výroby zeleniny. Vzhľadom na súčasnú obhospodarovanú výmeru a rešpektovanie osevných postupov to nie je možné. Cestou by bolo zvýšenie rozlohy samotnej farmy. To je jednou z ich úloh a cieľov aj do budúcich rokov.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk