Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
logo_PPA

Kampaň 2025 – termíny sú známe. Cyklická aktualizácia LPIS-u bude vykonaná do spustenia kampane


Tak ako vlani, aj tento rok sa ministerstvo pôdohospodárstva spolu s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou rozhodlo vopred zverejniť termíny, týkajúce sa nastávajúcej kampane podávania žiadostí. Prvé dôležité dátumy sa týkajú chovateľov hospodárskych zvierat a do kalendára ich treba zaznačiť na február.

„Kampaň začneme podávaním žiadostí na veľké dobytčie jednotky od 17. do 28. februára. Pokračovať budeme podávaním jednotných žiadostí od 14. apríla do 15. mája. Takisto dáme priestor poľnohospodárom v prípade podávania žiadostí so sankciou za neskoršie podanie od 16. do 31.mája,“ vysvetlil Marek Čepko, generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Tohtoročná kampaň tak bude od tej vlaňajšej odlišná aj hrozbou sankcie za oneskorenie.

„Minulý rok v rámci kampane, nakoľko sme to nemali plne pod kontrolou z pohľadu nastavenia vecí z predchádzajúceho obdobia, sme spravili ústupok, kde sme umožnili poľnohospodárom podávať žiadosti do konca mája bez sankcie. Teraz majú možnosť podávať žiadosti do konca mája, ale tam upozorňujem, že už budú sankcie tak, ako je to nastavené v celej Európskej únii,“ vysvetlil minister pôdohospodárstva Richard Takáč (SMER – SD).

MPRV SR – Termíny prezentované počas tlačovej konferencie (22.1.2025).

Vyplácanie a preddavky

S vyplácaním žiadaných peňazí začne Pôdohospodárska platobná agentúra 1. augusta platbami na dobytčie jednotky. Pri priamych platbách sa zopakuje systém preddavkov z vlaňajška.

„Preddavky budú štandardom tak, ako boli prvýkrát v histórii vyplatené minulý rok. Cieľom PPA je vyplatiť preddavky v čo najvyššej možnej miere a začneme s ich výplatou od 3. novembra. Z pohľadu vydávania rozhodnutí, tie začneme administrovať 1. decembra a okamžite 3. decembra začneme s vyplácaním. Vyplácať a vydávať rozhodnutia budeme do 30. júna 2026,“ vysvetlil Marek Čepko.

Šéf platobnej agentúry označil PPA za stabilného a zodpovedného partnera poľnohospodárov s tým, že cieľom má byť čo najskoršie vyplatenie peňazí prijímateľom. To je možné aj po spomínanom dátume, hoci v takom prípade je už krajina sankcionovaná zo strany Európskej komisie. Poľnohospodára sa sankcia nedotýka – jej čiastku totiž musí kompenzovať štát. V tejto súvislosti agrorezort deklaruje, že k takejto situácii nedôjde ani v stále dobiehajúcej v kampani z minulého roka tak, ako k nej nedošlo ani v problémovej kampani 2023.

„Určite do 30. júna všetky finančné prostriedky v tej výške, ako máme, poľnohospodárom vyplatíme. Vstupujú do toho rôzne okolnosti hlavne z pohľadu vykonávaných kontrol. Keď nevie subjekt niektoré veci dokladovať pri podaní žiadosti o priame platby, čakáme na nejaké veci, preverujeme skutočnosti, tak to nevieme ovplyvniť. Ale robíme všetko pre to, aj nastavenými mechanizmami na PPA, aby sme to čo najskôr vyplatili,“ uviedol minister.

Novinky kampane 2025

MPRV SR – Prezentácia počas tlačovej konferencie (22.1.2025).

V nadchádzajúcej kampani, ktorá odštartuje už o pár týždňov sa žiadatelia musia pripraviť aj na niektoré novinky. Jednou z nich bude to, že tak ako sa o priame platby dá žiadať len elektronicky, tak sa bude po novom elektronicky žiadať aj o platby na veľké dobytčie jednotky. Podľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry takýto spôsob podávania žiadostí v celom procese výrazne pomáha.

„Veľmi dôležitou informáciou pre poľnohospodárov je, že cyklická aktualizácia LPIS-u bude vykonaná do spustenia kampane. Nebolo to štandardom a robilo to poľnohospodárom pri zakreslení ich deklarácií veľký problém. Čiže toto je zásadná zmena v prospech poľnohospodárov,“ vysvetlil Marek Čepko.

Ďalšia zmena sa bude týkať systému AMS.

„Z pohľadu monitorovania agrotechnických operácií, ktoré nám musia poľnohospodári deklarovať, aby dostali platby, budeme používať nové snímky, ktoré majú zásadne lepšie rozlíšenie. To znamená, že nebudeme z poľnohospodárov robiť fotografov. Nebudú nám musieť posielať stovky geotagovaných fotografií,“ objasnil riaditeľ PPA.

Agentúra deklaruje, že pracuje aj na skoršom výbere vzorky pre kontroly na mieste, a že pri nich zavedie nové a efektívnejšie postupy.

„Posledná zmena bude z pohľadu novely zákona, ktorú pripravujeme v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva, kde zásadným spôsobom zmeníme systém takzvaných vratiek alebo nezrovnalostí. Dáme poľnohospodárom oveľa väčší priestor na to, aby v prípade, že nesúhlasia s jednotlivými nezrovnalosťami, mali možnosť sa vyjadriť. Nebudú okamžite po tom, ako dostanú nezrovnalosť, našimi dlžníkmi. Budú mať dostatočný čas na to, aby sme si nezrovnalosť potvrdili,“ dodal Čepko.

Autor článku: Ivana Kaliská