Líderka 2016
Tlačová sprava Vidiecka žena roka – Líderka 2016
V rámci svetového Dňa vidieckych žien sa konal 15. ročník súťaže Vidiecka žena roka – Líderka 2016. Pod záštitou europoslankyne Jany Žitňanskej a župana trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku v spolupráci s partnermi súťaže 14.10.2016 v Uhrovci.
Niekedy musíme vynaložiť úsilie, ak chceme ísť cestou dobra a lásky. Ten, kto sa nenechá odradiť počiatočnými ťažkosťami, dočká sa ovocia svojho konania . Dôležitá je voľba. Prvý krok akou cestou sa vydáme.
Výsledky súťaže:
žena – aktivistka: Ing. Ľudmila Eva Kmeťová
žena – politička: Mgr. Zuzana Nebusová
žena – podnikateľka: Ing. Helena Petrusová
žena – remeselníčka: Mária Mizeráková
Mimoriadne ocenenie žena aktivistkaEva Kurjaková
Žena aktivistka
Ing. Ľudmila Eva Kmeťová, Košúty, 68 rokov
Vykonáva funkciu predsedníčky ZO Jednoty dôchodcov Slovenska v Košútoch. Členovia tejto organizácie sú veľmi aktívni, pod jej vedením každý mesiac organizujú nejakú akciu či už vzdelávaciu, kultúrnu alebo športovú.
Študuje na Univerzite tretieho veku.
Je členkou miestnej akčnej skupiny „DUDVÁH“ ako jeden zo zástupcov obce Košúty, aktívne sa zúčastňuje zasadnutí k aktuálnej problematike.
Venuje sa športovo-kultúrnemu a sociálnemu vyžitiu obyvateľov obce Košúty.
Založila športový klub HARMÓNIA, v ktorom pracuje ako cvičiteľka, venuje sa relaxačným cvičeniam a rytmickej gymnastike.
Vlastní preukaz cvičiteľa rytmickej gymnastiky a osvedčenie o absolvovaní kurzu športovej a rekondičnej masáže.
Pod jej vedením sa kolektív mladších a starších žien zúčastnil v roku 2015 ako aktívne cvičenky na XV. Svetovej gymnaestráde v Helsinkách.
Žena politička
Mgr. Zuzana Nebusová, Spišské Tomášovce, 49 rokov, 2 deti
Je starostkou obce Spišské Tomášovce už 22 rokov. Počas svojho starostovania sa sociálnym prístupom k ľuďom pričinila o zvýšenie životnej úrovne marginalizovanej rómskej komunity, kde je v súčasnosti zlepšený štandard bývania. Komunikácia medzi starostkou a obyvateľmi obce prebieha vždy na priateľskej úrovni. Ako starostka zabezpečuje rozvoj obce predovšetkým individuálnou výstavbou a snahou vytvoriť v obci Spišské Tomášovce priestor pre mladé rodiny.
Okrem starostovania v obci je aktívnou členkou viacerých združení. Je predsedníčkou Združenia miesta a obci Spiša, predsedníčkou mikroregionálneho združenia Miloj Spiš, podpredsedníčkou Mikroregiónu Slovenský raj, členkou Rady a Predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska, členkou dozornej rady Podtatranskej vodárenskej spoločnosti. Veľa svojich aktivít v oblasti politiky a angažovanosti na základe svojich poznatkov v regionálnych združenia a rôznych radách však musela ukončiť z dôvodu pracovnej vyťaženosti. Počas svojej funkcie starostky obce vyštudovala vysokú školu a vychovala dve deti. Okrem obce zveľaďuje aj svoju domácnosť. Každá návšteva si okrem priateľskej atmosféry a dobrého pocitu často odnesie aj doma vypestovanú zeleninu alebo zaváraninu, ktorú s láskou osobne pripraví.
Žena podnikateľka
Ing. Helena Petrusová konateľka Agrokarpaty, s.r.o, Plavnica, 43 rokov, 2 deti
Je uznávanou líderkou v MAS „Horný Šariš – Minčol“, v maximálnej miere podporuje zamestnanie ľudí v poľnohospodárstve - žien v preddôchodkovom a dôchodkovom veku, ako aj mladých ľudí, študentov žijúcich na vidieku – v obciach Plaveč, Plavnica, Kozelec, Šambron, Hromoš v okrese Stará Ľubovňa, čím zabezpečuje pracovné miesta v regióne a snaží sa, aby slovenský vidiek prežil.
Vytvára možností realizácie exkurzií a odborných praxí vo výrobných podmienkach – pestovanie a spracovanie liečivých rastlín z domácej produkcie.
Vytvára priestor pre riešenie diplomových prác študentov SPU v Nitre, UVLFM v Košiciach a Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave,
Podieľa sa na vývoji a inovácii zdraviu prospešných produktov – originálnych bylinných čajov a prípravkov z liečivých rastlín z ekologicky čistého prostredia Pienin a Zamaguria, ktoré patria k najobľúbenejším produktom na slovenskom i českom trhu. Výrobky majú certifikáty Bio-Naturalis, Značka kvalita SK-Gold, ISO SGS 22000,
Žena remeselníčka
Mária Mizeráková, dôchodkyňa Pobedim , 66 rokov, 2 deti
V roku 1995 začala učiť v Mestskom kultúrnom stredisku v Novom Meste nad Váhom základy paličkovanej čipky. Ďalší kurz bol pre pokročilých. Každoročne sa tieto kurzy opakovali.
V tomto roku dostala pozvanie na založenie prvého ročníka Festivalu Slovenskej paličkovanej čipky od Mgr. Kostelníka z Prešova. V roku 2004 bola spoluzakladaťeľkou Cechu čipkárov Slovenska so sídlom v Novom Meste nad Váhom, kde je cechmajsterkou.
Od tohto roku je vedúcou rómskeho súboru Romalo Kellen z Pobedima s ktorým sa zúčastnila na dvoch ročníkoch Folklórneho festivalu v Nových Zámkoch.
Od roku 2009 pracuje v združení Tradičné umelecké remeslá. Dvadsať rokov účinkovala vo folklórnom súbore Pobedimčan.
Mimoriadne ocenenie žena aktivistka
Eva Kurjaková , Zubrohlava, dôchodkyňa, vek 69 rokov, 4 deti
Starostka obce v rokoch 1994 až 2002 , spoluzakladateľka združenia obcí Babia hora aprvá predsedníčka, založila OZPláteník, vydal Slovník obce Zubrohlava a ostatných plátenníckych obcí, organizovala rôzne výstavy ručných prác, vydala Povesti spod Babej hory / 2008/, povesti spod Pilska /2010/, príhody a povesti Bielej Oravy /2013/. Založila spevácku skupinu Pláteník, zostavuje scenáre, organizuje súťažné výstavy Betlehemy Babej Hory v rokoch 20125 až 2015
Víťazky boli odmenené vecnými cenami, víkendovými pobytmi pre 2 osoby a pani Jana Žitňanská ich pozvala do Štrasburgu.
V Uhrovci 14.okóbra 2016