Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
IMG-20240928-WA0004

Lišov Múzeum na Cypre

     

     Lišov Múzeum na Cypre

Spoznávanie tradičných remesiel a inšpirácia pre udržateľnú budúcnosť vidieka!

Minulý týždeň sme organizovali vzdelávaciu aktivitu dospelých, v rámci program ERASMUS+ KA1 (2024-1-SK01-KA122-ADU-000195978) na Cypre. Naši účastníci sa zapojili do jedinečných aktivít, vďaka ktorým si osvojili tradičné zručnosti, preskúmali nové formy sociálneho a rodinného podnikania a inšpirovali sa cyperskými úspechmi v oblasti udržateľného rozvoja vidieckych oblastí.

Naša cesta na Cypre zahŕňala:

Tvorbu tradičných mozaík v nádhernom prostredí starého olivového mlyna, ktorý bol roky opustený. Naši partneri na Cypre ho však dokázali zrekonštruovať a pretvoriť na kreatívne centrum plné remesiel a umenia – sociálny podnik, ktorý dnes slúži ako dôležitý priestor pre zachovávanie kultúrneho dedičstva.

Návštevu hlavného mesta Nikózia, kde sme sa dozvedeli viac o komplikovanom vzťahu medzi južným a severným Cyprom. Nikózia je jediné rozdelené hlavné mesto v Európe, čo výrazne ovplyvňuje každodenný život jej obyvateľov a identitu celého ostrova. Účastníci lepšie pochopili historické, kultúrne a sociálne aspekty, ktoré formujú moderný Cyprus.

Väčšinu času sme strávili v dedine Pano Lefkara, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO a preslávená svojou tradičnou paličkovou čipkou a striebornými šperkami - výrobu šperkov sme aj videli. Lefkara je známa aj tým, že údajne inšpirovala samotného Leonarda da Vinci pri jednej z jeho návštev. Dedina dnes spája tradičné umenie s modernými prístupmi, čím zachováva svoju jedinečnú identitu.

Navštívili sme tiež dedinu Kato Drys, ktorá si zachovala svoje stredoveké čaro a je domovom mnohých rodinných podnikov a umeleckých dielní. Kato Drys predstavuje ideálny príklad, ako môže dedina oživiť svoje remeslá a kultúrne dedičstvo prostredníctvom spolupráce s miestnymi komunitami.

Venovali sme sa výrobe tradičných masiek z tekvíc – Kallikantzaroi. Tieto masky predstavujú postavy z gréckych a cyperských legiend, ktoré sa spájajú s obdobím Vianoc. Podľa tradície sú Kallikantzaroi škriatkovia, ktorí vychádzajú na svet počas dvanástich dní Vianoc, aby robili neplechu. Vytváranie týchto masiek bolo nielen kreatívnou činnosťou, ale aj možnosťou preniesť sa do cyperského folklóru - niektoré masky vystavíme aj u nás v galérií.

Navštívili sme aj dedinu Kornos, ktorá je známa svojou dlhou tradíciou výroby keramiky. Kornos je jedným z najdôležitejších centier keramiky na Cypre, kde sa zachovávajú starobylé techniky a vzory už po stáročia. Miestni remeselníci tu ručne vyrábajú nádoby a dekoratívne predmety pomocou tradičných hrnčiarskych kruhov a pecí. Návšteva dediny nám umožnila nahliadnuť do procesu výroby keramiky, ktorý zahŕňa nielen tvorbu, ale aj sušenie a vypaľovanie, pričom každý výrobok odráža bohatú históriu a dedičstvo tejto oblasti.

Navštívili sme rodinnú farmu Lula, kde sme sa dozvedeli viac o tom, ako fungujú rodinné farmy na Cypre. Tento zážitok bol obzvlášť zaujímavý pre našich slovenských účastníkov, keďže medzi nimi boli aj farmári. Mali sme príležitosť vyskúšať si výrobu tradičných cyperských syrov Halloumi a Anari a diskutovať o možnostiach udržateľného rozvoja farmárstva.

Pri objavovaní rodinných podnikov vo vidieckych oblastiach sme zavítali aj do vinárne Christoudia Winery. Táto vináreň je rodinným podnikom, ktorý sa sústreďuje na tradičnú výrobu vína s dôrazom na kvalitu a ekologické pestovanie hrozna. Je známa svojimi ochutnávkami a produkciou, ktorá zahŕňa rôzne druhy vín od bielych, červených až po sladké dezertné vína. Návšteva vinárne bola inšpiratívna ukážka toho, ako môžu malé rodinné podniky prispievať k rozvoju regiónu a zachovaniu tradícií.

Počas celej našej cesty sme mali v tíme aj novinársku podporu Alexandra ErnestaRádio Regina StredRTVS. Od dnes (30.9.) až do piatku môžete každý deň o 13:42 počúvať reportáž o našej ceste na Rádiu Regina Stred. V piatok po 16:00 bude tiež rozhovor o výmenných projektoch na Rádiu Slovensko. Naladíte si nás?

Táto mobilita nám pomáha nielen pri zachovávaní tradičných remesiel, ale aj pri budovaní lepšej budúcnosti pre našu komunitu prostredníctvom medzinárodných partnerstiev, zdieľania vedomostí a spoločne vytváraných projektov. Tešíme sa, že môžeme priniesť tieto cenné skúsenosti späť na Slovensko a implementovať ich do našej práce.

 

Priložené fotografie