Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
stiahnuť (1)

Oživenie vidieka na Slovensku: Príležitosti pre rast a inovácie



Oživenie vidieka na Slovensku: Príležitosti pre rast a inovácie

Od vstupu do Európskej únie v roku 2004 sa Slovensko vydalo na cestu transformácie svojich vidieckych oblastí, s cieľom dosiahnuť rovnováhu medzi tradíciou a inováciou. Projekt PoliRuralPlus je významným krokom na tejto ceste, zameraným na podporu udržateľného, vyváženého a spravodlivého rozvoja vidiecko-mestských komunít. Slovenský pilotný projekt, kľúčová súčasť tejto iniciatívy, sa zameriava na zlepšenie spolupráce, podporu digitálnych inovácií a tvorbu robustných politík pre rozvoj vidieka. Ako pri každom ambicióznom projekte, vždy existuje priestor na zlepšenie.

Zlepšená spolupráca medzi zainteresovanými stranami

Jednou z hlavných tém slovenského pilotného projektu je zlepšenie spolupráce medzi rôznymi zainteresovanými stranami. Vytvorenie medzirezortnej pracovnej skupiny ako medzi sektorovej vládnej platformy je chvályhodný krok. Táto platforma má za cieľ zapojiť rôzne zainteresované strany do inkluzívnych konzultácií a rozhodovacích procesov. Existuje však potenciál ísť ďalej a vytvoriť robustnejšie mechanizmy pre priebežnú spoluprácu a spätnú väzbu. Pravidelné workshopy, digitálne platformy pre neustálu komunikáciu a štruktúrované spätnoväzobné okruhy môžu zabezpečiť, že všetky hlasy budú vypočuté, čím sa vytvorí dynamickejšie a responzívnejšie prostredie pre rozvoj.

Posilnenie digitálnych inovácií v poľnohospodárstve

Digitálna transformácia je kľúčom k modernizácii slovenských vidieckych oblastí. Vývoj Poľnohospodárskeho digitálneho inovačného centra (DiH) sa zameriava na podporu udržateľnosti, inovácií, výskumu a podpory startupov. Zatiaľ čo toto je významný krok, rozšírenie rozsahu DiH na poskytovanie komplexnej podpory pre prijatie technológií medzi farmármi môže mať hlboký vplyv. To by mohlo zahŕňať dotácie na digitálne nástroje, praktické školiace programy a demonštračné farmy na ukážku úspešných implementácií. Partnerstvá s technologickými spoločnosťami môžu ponúknuť zľavnené alebo skúšobné verzie ich produktov a mentorstvá môžu pomôcť farmárom pri prijímaní nových technológií, čím sa zabezpečí, že digitálne inovácie dosiahnu každý kút vidieckeho Slovenska.

Zapojenie do EÚ vidieckeho paktu a politické reformy

Víziou pri tvorbe politík je kľúčom k dlhodobému rozvoju vidieka. Slovenský pilotný projekt sa snaží zakotviť "Víziu pre atraktívnejšie vidiecke oblasti" do ústavného práva, čím zabezpečí dlhodobú stabilitu a strategický smer. Zvýšenie inkluzívnosti a dosahu konzultácií môže túto víziu ešte viac posilniť. Využitie virtuálnych stretnutí na zapojenie viac vidieckych zainteresovaných strán a použitie kampaní na sociálnych médiách a online prieskumov na získanie širšieho vstupu môže zabezpečiť, že politiky budú skutočne reprezentatívne a efektívne. Transparentnosť pri zdieľaní a začleňovaní spätnej väzby vybuduje dôveru a zapojenie vidieckych komunít.

Rozšírenie zapojenia zainteresovaných strán a budovanie kapacít

Zapojenie zainteresovaných strán a budovanie ich kapacít je zásadné pre udržateľný rozvoj vidieka. Slovenský pilotný projekt môže rozšíriť rozsah iniciatív na budovanie kapacít tak, aby zahŕňali finančnú gramotnosť, manažment podnikania a marketingové zručnosti pre vidieckych podnikateľov. Partnerstvo s vzdelávacími inštitúciami a neziskovými organizáciami môže poskytovať komplexné školiace programy online aj offline. Tým sa vybaví vidiecke obyvateľstvo zručnosťami potrebnými na prosperitu v modernej ekonomike, čím sa podporí miestne podnikanie a inovácie.

Zlepšenie digitálnej konektivity

Zlepšenie internetovej konektivity v odľahlých vidieckych oblastiach je nevyhnutné pre digitálnu transformáciu. Slovenský pilotný projekt môže spolupracovať s telekomunikačnými spoločnosťami a vládou na vývoji infraštruktúrnych projektov, ktoré uprednostňujú vidiecku internetovú konektivitu. Vylepšená konektivita podporí prácu na diaľku, digitálne služby a integráciu vidieckych oblastí do širších ekonomických sietí, čím sa premostí digitálna priepasť a otvoria nové príležitosti pre vidieckych obyvateľov.

Dynamický a prispôsobivý vývoj politík

Vytvorenie dynamického rámca politík, ktorý môže rýchlo reagovať na meniace sa potreby a podmienky, je kľúčové pre efektívny rozvoj vidieka. Vytvorenie poradného výboru pre vidiecke politiky, ktorý sa bude pravidelne stretávať na prehodnotenie a návrhy aktualizácií politík na základe aktuálnych dát a spätnej väzby, môže zabezpečiť, že politiky zostanú relevantné a účinné. Tento prístup umožní včasné intervencie a úpravy, čím sa udrží vývojový proces agilný a responzívny.

Podpora miestnych inovácií

Udržateľnosť a inovácie sú kľúčom k budúcnosti vidieckeho Slovenska. Podpora miestnych inovácií poskytovaním mikrograntov miestnym podnikateľom a inovátorom môže podporiť udržateľné praktiky a miestne riešenia. Vytvorenie komunitného inovačného fondu, ktorý umožní vidieckym obyvateľom žiadať o malé sumy financovania na testovanie svojich nápadov, môže stimulovať miestnu kreativitu a riešenie problémov, čím sa poháňa rozvoj zdola nahor.

Záver

Slovenský pilotný projekt PoliRuralPlus predstavuje robustný rámec pre rozvoj vidieka, zameraný na spoluprácu, digitálne inovácie a strategickú tvorbu politík. Prijatím neustáleho zlepšovania a budovaním na existujúcich témach môže Slovensko vytvoriť živé, udržateľné a atraktívne vidiecke oblasti. Cesta k oživeniu vidieckeho Slovenska je neustále pokračujúca a s koordinovaným úsilím a inovatívnymi prístupmi je svetlejšia budúcnosť pre vidiecke komunity na dosah.

Marieta Okenková

Priložené fotografie