Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
market-1154999_640_trh

Predajcovia z dvora, neukazujte sa na internete! Veterinárna správa si tam na vás posvieti


 Predajcovia z dvora, neukazujte sa na internete! Veterinárna správa si tam na vás posvieti

Dana Husárová má záhradu vo Svätom Jure a začala najskôr pre seba a svojich známych pripravovať sladké i slané zaváraniny. Spolu so sestrou dospeli k nápadu, že by s tým mohli začať podnikať.

Najskôr si zvolili formu predaja z dvora a Dana si zaregistrovala prevádzku ako fyzická osoba. Ovocné džemy i nátierky vyrábali z vlastných surovín podľa tradičných receptúr a ľudia si začali zvykať na ich „Chutné v pohári”. Pod týmto názvom vytvorili internetovú stránku a navštevovali Lokálne trhy, podujatie, ktoré sa konávalo raz či dvakrát do mesiaca v Bratislave.

Podnikanie sa skončilo skôr, ako sa začalo

„Kontaktovala nás Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) a vyčítala nám predaj cez internet. Našli si nás na webovej stránke Lokálnych trhov, ale pre nich predstavovala problém aj naša vlastná internetová stránka,” povedala Dana Husárová pre poľnoinfo.sk.

Rozhodla sa zrušiť internetovú stránku a prestala chodiť aj na Lokálne trhy. Toto podujatie organizuje rovnomenná nezisková organizácia. Sprostredkuje miesto a čas kde sa predajca a kupujúci stretnú, a predtým uverejní ich ponuku na internete.

„My sme všetko zrušili. Občas nás ešte kontaktujú zákazníci, ale musíme im s poľutovaním oznámiť, že sme skončili,” dodáva.

Skončili aj Lokálne trhy, ktoré sa v Bratislave sľubne rozbiehali.

„Je smutné, že v roku 2024 musíme riešiť to, či niekto môže svoje výrobky prezentovať na internete. Štátne inštitúcie majú plné ústa rečí o potravinovej sebestačnosti. Ale keď sa pozrieme na reálne činy, tak nehľadajú cesty, ako to začínajúcim výrobcom uľahčiť, práve naopak, úplne nezmyselne im hádžu polená pod nohy,“ hovorí Peter Paššák, predseda neziskovej organizácie Lokálne trhy.

Kontrola na internete

Sestry Husárové nie sú jediné, ktoré regionálne pracoviská veterinárnej a potravinovej správy kontaktovali na základe prezentácie na internete alebo sociálnych sieťach. Štátna veterinárna a potravinová správa pre poľnoinfo.sk potvrdila, že sa takéto kontroly vykonávajú.

„Bolo zistených viacero prípadov, keď registrovaný prvovýrobca malých množstiev ponúkal svoj tovar na diaľku, čo je v rozpore s nariadením vlády SR č. 360/2011. V prípade takýchto zistení je mu v zmysle zákona o potravinách zakázaná činnosť na ktorú bol registrovaný,“ uviedla Anna Závracká z Odboru kontroly potravín rastlinného pôvodu ŠVPS.

V 21. storočí bez internetu

Na nasledujúcu otázku, či môžu predajcovia malých množstiev ponúkať svoje produkty cez vlastnú internetovú stránku, stránku alebo skupinu na sociálnej sieti odpovedala ŠVPS jednoznačným „nie“. Pokiaľ zákazník mailom alebo cez sociálne siete vyjadrí svoj záujem o produkt, už je to podľa nej v rozpore s nariadením.

„V zmysle zákona 22/2004 patrí takáto komunikácia medzi služby informačnej spoločnosti, spadá pod elektronický obchod, ktorý je pre malé množstvá zakázaný,“ uviedla Anna Závracká.

Takisto je podľa ŠVPS zakázaný odvoz zákazníkovi.

„Jedná sa o činnosť prepravy potravín, ktorá nespadá do rozsahu nariadenia vlády.“

Sloboda na internete

Predaj z dvora je mnohých akýsi prvý pokus vyskúšať si niečo pestovať, chovať či vyrábať. Rovnako, ako sestry Husárové si počína väčšina predajcov „malých množstiev“, ktorí predávajú prebytky z dvora alebo domácu tradičnú remeselnú výrobu z lokálnych surovín priamo spotrebiteľovi. Internet či sociálne využívajú na to, aby sa spojili so zákazníkmi.

„Orgány úradnej kontroly potravín nemajú právomoc posudzovať ani obmedzovať komunikáciu súkromných osôb v domácnosti ani cez sociálne siete. Akékoľvek súkromné aktivity občanov bez ohľadu na spôsob komunikácie nie sú predmetom štátneho dozoru a sú plnou zodpovednosťou v zmysle občianskeho zákonníka,“ uviedol k tomu Ján Marton zo združenia Farmárske fórum.

Hlavne nenápadne

Nie je celkom jasné, prečo jednotlivé RVPS kontrolujú na internete registrovaných, ktorí vyrábajú malé objemy zanedbateľné v porovnaní s celkovým obehom potravín.

„Kontrolovať fyzické osoby predávajúce potraviny priamym predajom konečnému spotrebiteľovi alebo miestnej maloobchodnej prevádzkarní je podľa stupňa rizika neefektívnym výkonom úradnej kontroly potravín,” reaguje Ján Marton.

Rovnako neefektívne je podľa neho kontrolovať také aktivity, ako Lokálne trhy.

Trestajú registrovaných

Kontroly RVPS sa týkajú tých predajcov z dvora, ktorí majú istú formu registrácie – či už ide o prevádzkareň alebo zvieratá. Ak niekto dodáva iba prebytky ovocia či zeleniny, registráciu nepotrebuje. Ako uviedol Ján Marton, už samotná registrácia je pri predaji malých množstiev často v rozpore so zákonmi.

„Orgány ŠVPS SR konajú nezákonne, keď registrujú súkromné osoby, tie totiž nespĺňajú kritériá potravinárskeho podniku. Ak je predaj potravín organizovanou činnosťou, potom je registrácia podľa vnútroštátnych predpisov nutná.“

Veterinárna správa však argumentuje inak.

„Na predaj potravín sa vzťahuje aj legislatíva ustanovujúca podmienky pre podnikateľskú činnosť, napríklad živnostenský zákon či obchodný zákonník. Je v zodpovednosti každej fyzickej osoby, ktorá predáva potraviny ako malé množstvá, aby sa zdržala protiprávnej činnosti súvisiacej s neoprávneným podnikaním,“ hovorí Anna Závracká z ŠVPS.

Od predaja z dvora k podniku

Podľa ŠVPS si prvovýrobca má možnosť svoju aktivitu „uviesť do súladu s legislatívou“.

„Spravidla to dotknuté osoby robia tak, že si založia právnickú osobu a požiadajú o novú registráciu prevádzkarne už ako firma,“ dodala Anna Závracká.

Jednotlivé RVPS vlastne tlačia malých roľníkov do úrovne podnikania. Vtedy by už podliehali iným predpisom a kontrolám. Aby mohol malý a začínajúci farmár prejsť na úroveň podnikania, musí si nechať schváliť prevádzkareň ako podnikateľský subjekt, a to je viazané na množstvo predpisov.

„Ten farmár vie, kedy prerástol možnosti predaja z dvora a má záujem o registráciu. Ale tie podmienky sú také, že im mnohí jednoducho nevedia vyhovieť,“ hovorí Zuzana Homolová, členka predsedníctva Zväzu ekologického poľnohospodárstva Ekotrend.

Internet je v roku 2024 stále pojmom, s ktorým nariadenie o predaji malých množstiev nepočíta a tí čo ho používajú s cieľom osloviť zákazníkov riskujú, že im bude predaj vlastných potravín napriek registrácii zakázaný.

Autor článku: Klaudia Lászlóová – poľnoinfo.sk (autorka je členom neziskovej organizácie Lokálne trhy)

Priložené fotografie