Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
wheat-8762_640_poda

Priame platby a rastlinná výroba v posledných dvadsiatich rokoch

    

Záver roka 2024 bol pre poľnohospodárov o niečo veselší, ako koniec roka 2023. Mnohým boli doručené rozhodnutia k priamym platbám a tí čo ich nedostali, získali zálohové platby. Teda okrem menšieho počtu prípadov, kde bolo riziko spätného vymáhania zálohy (vzhľadom na nezrovnalosti v žiadosti) vysoké. Zálohové platby sú významná zmena, po ktorej poľnohospodári volali roky. Okrem toho, že žiadosti o priame platby sú prostriedkom na získanie podpory, sú aj významným zdrojom informácií o slovenskom poľnohospodárstve. Poďme sa teda pozrieť, ako to so slovenským agrosektorom vyzerá.

Pokles žiadostí pokračuje

V roku 2024 bolo podaných 14 401 žiadostí na plochu na celkovo približne 1,78 milióna hektárov poľnohospodárskej pôdy. Pre porovnanie, v roku 2023 to bolo 16 419 žiadostí a v roku 2022 dokonca 17 872. Vidieť tu jasne klesajúci trend.

Po podrobnejšej analýze zistíme, že počty žiadostí klesajú najmä medzi najmenšími žiadateľmi do 10 hektárov. A to napriek tomu, že sú oslobodení od väčšiny povinností kondicionality aj ekoschém.

Nie je pravdepodobné, že by títo farmári prestali hospodáriť. Aspoň nie v takom veľkom rozsahu. Byrokratická záťaž súvisiaca s podaním žiadosti sa však v novom období spoločnej poľnohospodárskej politiky zvýšila pre všetkých. To mohlo viesť menších farmárov k rozhodnutiu, že im pár stoviek eur za to nestojí. Chýba aj dostatok jasných informácií. Študovať stovky strán nariadení, usmernení a príručiek jednoducho pre farmára s piatimi hektármi pšenice nie je efektívne. Niektorí to možno aj v roku 2023 skúsili, ale neuspeli – pre zle vyplnené údaje o aktívnom farmárovi alebo evidencii prenajatých a vlastných pozemkoch a pod. V roku 2024 to potom radšej ani neskúšali.

             Do ekoschém sa zapojilo 8 848 žiadateľov (61 %) s celkovou výmerou 1,57 mil. hektárov pôdy (88 %). Ekoschémam sa budeme venovať podrobnejšie v samostatnom článku.

Zelenina a ovocie

V súvislosti s často opakovanou témou potravinovej sebestačnosti je zaujímavé sa pozrieť aj na zloženie slovenskej produkcie zeleniny a ovocia. Tu môžeme vidieť, čo sme si schopní dopestovať „doma“:

Autor článku: Lukáš Hríbik - Agro evidencia s. r. o. (podľa zdrojov: GSAA, PPA, gsaa.sk) Viac na stránke poľnoinfo.