Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk
464224908_122184011342198695_6168637452893938330_n

V Barcelone konali Synergy Days , pri príležitosti štvrtého osobného stretnutia iniciatívy SmartAgriHubs

V dňoch 14. – 15. októbra 2024 sa v Barcelone konali Synergy Days , pri príležitosti štvrtého osobného stretnutia iniciatívy SmartAgriHubs . Podujatie s 550 registrovanými účastníkmi a spoluorganizáciou a predstavením 39 projektov vrátane PoliruralPlus sa zameralo na prepojenie komunít v oblasti digitálnych inovácií v agropotravinárskom sektore . Vďaka rýchlemu tempu rozvoja a rastúcim globálnym výzvam je toto stretnutie relevantnejšie ako kedykoľvek predtým.

*** Spolupráca ako kľúč k úspechu

Hlavné posolstvo podujatia bolo jasné: spolupráca a zdieľanie znalostí sú nevyhnutné na riešenie naliehavých výziev v poľnohospodárstve. Účastníci zdôraznili potrebu rýchlejšieho prijatia digitálnych technológií , efektívneho využívania zdrojov a vzájomného učenia sa, aby bolo poľnohospodárstvo odolnejšie a udržateľnejšie.

Poradca španielskej vlády zdôraznil tento bod zdieľaním poznatkov zo Španielskeho plánu obnovy a odolnosti . Vysvetlil, ako Španielsko premenilo výzvy, ako napríklad zlý prístup k internetu vo vidieckych oblastiach, na príležitosti. Napríklad do roku 2025 chce Španielsko poskytnúť plné internetové pokrytie všetkým vidieckym regiónom, čo umožní väčšiemu počtu fariem využívať digitálne nástroje. Tento tlak na digitalizáciu už zasiahol 16 000 fariem , čo umožňuje malým farmárom využívať pokročilé technológie, ako sú drony a systémy na monitorovanie zvierat , ktoré šetria čas a zlepšujú riadenie zdrojov.

*** Komunity podporujúce digitálnu transformáciu

Jedným z najinšpiratívnejších aspektov podujatia bolo zameranie sa na budovanie digitálnych kapacít vo vidieckych oblastiach , najmä medzi ženami. V Španielsku sú ženy uznávané ako najaktívnejšia a najinovatívnejšia skupina pri prijímaní digitálnych technológií na farmách. Špecializovaný školiaci program im pomáha zlepšovať ich zručnosti a ďalej podporuje inovácie vo vidieckych komunitách. Prechod na digitálne poľnohospodárstvo tiež vytvára nové pracovné príležitosti a pomáha oživiť vidiecke ekonomiky .

Toto úsilie o digitálnu transformáciu je podporované rozsiahlymi investíciami. V spolupráci s Portugalskom Španielsko spustilo konšteláciu 16 satelitov na podporu digitálnej infraštruktúry financovanej prostredníctvom nástroja EÚ na obnovu a odolnosť . Tento projekt je súčasťou širšej európskej iniciatívy na posilnenie superpočítačových kapacít a vytvorenie siete digitálnych inovačných centier na celom kontinente.

*** Riešenie kľúčových výziev v agropotravinárskej digitalizácii

Digitálna transformácia agropotravinárskeho sektora však nie je bez problémov. Účastníci diskutovali o kľúčových prekážkach vrátane obmedzených investičných kapacít , vysokého počtu malých podnikov a nedostatku dôvery v zdieľanie údajov . Zdôraznila sa aj zložitosť implementácie umelej inteligencie (AI) v poľnohospodárstve s obavami z nedostatočných údajov a nedostatku bežne uznávaných noriem pre interoperabilitu .

Napriek týmto výzvam zostáva potenciál AI v poľnohospodárstve do značnej miery nevyužitý. Účastníci preskúmali jeho sľubné aplikácie, ako je zníženie administratívnej záťaže , ponuka personalizovanej podpory pre farmárov a zlepšenie predpovedania rizík v poľnohospodárskych operáciách.

*** Budovanie konkurencieschopného a odolného agropotravinárskeho sektora

Čo sa týka globálnej konkurencieschopnosti , čísla ukazujú príležitosti aj výzvy. Zatiaľ čo poľnohospodárstvo prispieva 4,5 % k zamestnanosti a 1,3 % k HDP EÚ , toto odvetvie stále zaostáva za USA z hľadiska produktivity. Predpokladá sa však, že digitalizácia poľnohospodárstva výrazne porastie, pričom sa očakáva, že trh sa rozšíri z 18 miliárd EUR v roku 2024 na 30 miliárd EUR do roku 2029 .

Aby bolo možné plne využiť tieto príležitosti, podujatie zdôraznilo dôležitosť zdieľania údajov a interoperability . Investície do dátových priestorov a zabezpečenie dostupnosti a škálovateľnosti digitálnych nástrojov pre malých farmárov boli zdôraznené ako rozhodujúce kroky pri zvyšovaní produktivity a konkurencieschopnosti odvetvia.

*** The Road Ahead: A Collaborative Future

Keď sa podujatie chýlilo ku koncu, bolo jasné, že digitálna transformácia poľnohospodárstva je viac než len technológia – je to o spolupráci komunít . Využitím zdieľaných údajov , prijatím nových noriem a podporou spolupráce naprieč sektormi sa agropotravinársky sektor môže stať hnacou silou udržateľnosti, odolnosti a globálnej konkurencieschopnosti.

Dni synergie v Barcelone pripomenuli, že hoci neexistuje jediné riešenie pre každú vidiecku a odľahlú oblasť, kolektívna sila komunít má potenciál urýchliť digitálnu transformáciu a zabezpečiť udržateľnejšiu budúcnosť poľnohospodárstva.

Na konferencii Synergy Days k projektu PoliRuralPlus sa aktívne zúčastnili zástupcovia viacerých partnerských organizácií, vrátane združenia Plan4all , Českého centra pro vedu a společnost a Fakulty informačních technologií ČVUT v Prahe z Českej republiky, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre zo Slovenska , Poznanské superpočítačové a sieťové centrum z Poľska a Asplan Viak z Nórska.