Vážme si svojich významných ľudí
V každom mieste, či už v obciach, mestách, alebo i vo väčších regiónoch žili a aj žijú medzi nami mnohí významní ľudia, čo dokázali urobiť pre nás niečo viac a čím by sa mohli pochváliť. V okolitých štátoch je už bežné, že sa takýmto ľuďom s vďakou pripravia pamätné tabule, zriadia sa pamätné izby, zorganizujú sa nejaké kultúrne, alebo i odborné podujatia a prípadne sa uctia i pamätnou publikáciou, alebo i sochou. Aj u nás to tak je, no nie všade si to uvedomujeme, alebo robíme. Častokrát keď je niekto úspešný, alebo niečo výnimočne dokáže, hľadáme na takomto človekovi aj rôzne nedostatky, ktoré nemusia byť ani pravdivé. Preto je veľmi dôležité, aby sme sa snažili oceniť najmä pozitívny prínos takýchto vzácnych ľudí, lebo nedostatkov má dosť každý z nás. Veľmi pekný príklad na túto tému som dostal od veľmi známeho a obľúbeného učiteľa pána Šebu z Tajova, ktorý mi povedal, že aj naši významní rodáci akým bol aj spisovateľ Tajovský a vynálezca Murgaš by nikdy neboli takí slávni , keby sa o to nepostarali vlastní rodáci.
Veľmi krásny príklad, ako si aj u nás dokážeme vážiť našich vzácnych ľudí som teraz zažil v malej obci Chanava v okr. Rimavská Sobota. Tam Európska únia umenia a Agrárius Chanava s pánom Ing. Františkom Juhaszom pripravili krásne podujatie a to odhalenie pamätnej tabule a Pamätnej izby sochára Štefana Pelikána z Lietavskej Lúčky okr. Žilina. Tam za prítomnosti hostí a vyše dvesto ľudí z okolia si pamätníci už nebohého pána Štefana Pelikána pripomenuli jeho nádherné výtvarné dielo a milé spomienky na tohto nášho umelca.V príjemnej atmosfére si ľudia prezreli viaceré obrazy, sochy a diela pána Pelikána a pritom si vypočuli vystúpenia hostí i folklórnych súborov . V tejto milej pripomienke nášho významného výtvarného umelca v tejto malej dedinke v južnom Slovensku dokonca predbehli i miestnych spoluobčanov pána Pelikána v jeho bydlisku.
Pán Štefan Pelikán žil a pracoval v Lietavskej Lúčke a vytvoril veľké množstvo pamätníkov, medailí, ale i pamätných plakiet. Jeho krásne diela sa rodili z hliny, dreva, kameňa, bronzu i betónu. Vo svojej práci významný podiel mali výtvarné diela zo Slovenského národného povstania vrátane francúzskeho odboja u nás. Svoju kolekciu diel venoval Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Známy je jeho pamätník v Lietavskej Lúčke, pamätník Jozefa Gabčíka, pamätník osloboditeľom v Zliechove, atď. V sochárskom, figurálnom a reliéfnom prejave a aj v rôznych kresbách sa vo veľkej miere venoval i ľudovému umeniu v rôznych kútoch Slovenska a dokonca i v zahraničí. Za svoju vynikajúcu prácu získal množstvo ocenení u nás i v zahraničí.
Je veľmi potešujúce, že si i u nás dokážeme uctiť svojich významných ľudí a verím, že takéto príklady budú častejšie a nám prinesú pozitívne myslenie a väčšiu úctu k významným spoluobčanom.