Vidiecka žena - Líderka 2012
Od roku 1997 sa každoročne pod záštitou Nadácie„World Women Summit Foundation“konajú rôzne aktivity a podujatia zamerané na posilnenie postavenia a vzdelania vidieckych žien vo viac ako 100 krajinách po celom svete..
Na Slovensku začala organizovať súťaž „ Vidiecka žena roka – Líderka „ Vidiecka organizácia pre komunitné aktivity a VIPA SK v roku 2002 .Od roku 2007 organizuje túto súťaž Vidiecky parlament na Slovensku v každom ročníku s inými partnermi. V roku 2012 s Europoslankyňou Mgr. Monikou Smolkovou , obcou Dražkovce a RRADT. Oslávili sme tento deň konferenciou „Ženy do voza aj do koča“ a slávnostným odovzdávaním ocenení Vidiecka žena roka - Líderka 2012 pod záštitou europoslankyne Moniky Smolkovej 12. 10. 2012, v Kultúrnom dome v Dražkovciach (pri Martine)
Sú chvíle v našom uponáhľanom živote, keď je potrebné na chvíĺu sa zastaviť. Zastavili sme sa aj teraz, aby sme ocenili ženy, ktoré svojou prácou dokazujú, že na tejto zemi existujú ešte aj prastaré ľudské hodnoty ako obetavosť, ochota pomáhať, snaha duchovne aj materiálne zveľaďovať svoju obec, svoj región.
Podnikateľka - územie žilinského VÚC
Anna Glejdúrová - Liptovská Teplička. vek 60 rokov, 3 deti . Sa výrazne podpísala pod rozvoj miestneho poľnohosp. družstva, samotnej obce a agroturistiky. Z upadnutého družstva vybudovala ukážkové, na ktoré sa chodia pozerať exkurzie z celého sveta. Nebála sa pokračovať v hospodárení v oklieštených podmienkach v náročnom teréne , hospodári efektívne a zaviedla výrobu Bio produktov. Zaslúžila sa o ochranu vzácnych biotopov v okolí Liptovskej Tepličky, pomáha udržiavať charakteristický ráz krajiny. Podporuje organizácie pôsobiace v obci i samotnú obec pri väčšine jej aktivít. Okrem poľnohospodárskej činnosti sa snaží o rozvoj obce, zvýšenie zamestnanosti - PPD pod jej vedením postavilo penzión, stavia welnes centrum, spolupracuje s mnohými inštitúciami. Anna Glejdurová pôsobila aj ako poslankyňa OcZ. Jej činnosť ako aj PPD viac krát prezentovala aj STV. Všetok svoj voľný čas a silu investuje do rozvoja PPD, Liptovskej Tepličky
Seniorka - územie žilinského VÚC
Viera Kováčiková - Belá – Dulice, vek 69 rokov, 3 deti Počas svojej práce prispela k rozvoju obce, zúčastňovala sa rôznych aktivít ako členka viacerých spoločenských organizácií. Aj ako dôchodkyňa pokračuje. Je užitočná nielen svojej rodine , ale aj svojím spoluobčanom. Aktivizuje okolo seba a spolu s ostatnými Robí verejnoprospešné aktivity, organizuje rôzne kultúrno-spoločenské podujatia . aj s jej pomocou sa život v obci mení k lepšiemu
Aktivistka - územie banskobystrického VÚC
Otília Jurgová- Dolná Trnávka, vek 68 rokov 2 deti. Je to vzácna žena, ktorá svoj čas nezištne venuje práci v prospech iných. Mimoriadnym spôsobom dokázala aktivizovať ľudí v obci. Založila Občianske združenie RAK, ktorého sa stala predsedníčkou. Rada sa učí nové veci, navštevuje Univerzitu 3. veku na TU Zvolen, tiež chodí do jazykovej školy a učí sa po anglicky. K záľube v ručných prácach dokázala pritiahnuť ďalšie ženy v obci, s ktorými založili Klub Včielka. Ich dielom je rekordný patchworkový vlastenecký obraz ( patriot quilt ), s námetom Dolná Trnávka – Tu sme doma, ktorý venovali obci. Zozbierali staré predmety, nábytok, zariadenie izieb, riad, obrazy, oblečenie, ktoré roztriedili a inštalovali stálu expozíciu v budove Izba starých materí. OZ pripravilo pre návštevníkov prezentáciu a ochutnávku gurmánskych špecialít z tekvíc.V septembri sme spoločne pripravili novú akciu – Dni tekvíc
Remeselníčka - územie trenčianskeho VÚC
Daniela Ťapúchová, Nováky, vek 46 rokov, 2 deti . Je krajčírka. Ako jediná v širokom okolí riasi sukne ku krojom. Šije kroje ,doplnky ku krojom, dobové oblečenia. Z zachovávaniu kultúrneho dedičstva mala stále blízko. Účinkovala v FS Partizán v Slovenskej Lupči, neskôr v miestnej FS Vrchárka . Dnes je vedúcou FS Marinka.
Politička - územie banskobystrického VÚC
Anna Borbuliaková– Krupina, vek 54 rokov, 2 deti. . Ako poslankyňa MsZ, členka komisie pre mládež sa stretáva s občanmi mesta na rôznych podujatiach, Ako poslankyňa tiež vykonáva občianske obrady – sobáše, pohreby, uvítania do života, jubileá a pod. Jej život je aktívny a venovaní rozvoju mesta – svoju odbornosť a postavenie v komunálnej politike využíva v prospech ľudí. Pričinila sa k organizovaniu a vzniku rôznych podujatí, ktoré spájajú a prinášajú potešenie pre ľudí tradícia pečenia perníkov „Vianočný perník“, ktorého súčasťou je výstava tradičných vianočných perníkov a ich receptov ,tradícia venovaná najkrajším sviatkom roka „Živý Betlehem a Vianočné trhy remeselnej výroby“ výstava bábik, výstava výrobkov z medu, ochutnávka čokolády, prezentácia výroby pravých praliniek, organizácia výstav a prezentácií priamo v školskej cukrárni, prednášky o zdravej výžive pre seniorov a základné školy.
Mimoriadne ocenenie
Alžbeta Hanzlíková- / ocenená in memorian / Necpaly, 76 rokov; 3 deti. Pracovala ako vysokoškolský pedagóg na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, n. o. v Bratislave., kde využíva svoje dlhoročné skúsenosti v odbore ošetrovateľstvo. Za svoju dlhoročnú odbornú prácu a dielo bola v roku 2007 odmenená ocenením pre sestry Slovenskej republiky - Sestra roka za celoživotné dielo. V roku 2008 získala cenu dobrovoľníka Mesta Martin - Dobrovoľník roka. Na znak vďaky za angažovanie sa v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek bola odmenená odznakom Bilele srdce, ktoré je symbolom ošetrovateľstva na medzinárodnej úrovni. Menovaná má bohatú publikačnú činnosť, publikuje v časopisoch, zborníkoch, vydala editorsky dve učebnice, v niekoľkých bola spoluautorkou. V roku 2011 jej vyšla monografia. Publikovala aj v celosvetovej publikácii ICN (Medzinárodná rada sestier) ako vybraný článok za Slovensko.
Mária Burčíková - Ruskov, vek 58 rokov, 1 dieťa . Prispieva k rozvoju regiónov Abova, Zemplínu, Spiša a Šariša pri obnove kultúrnych pamiatok, rozvoju tradičných remesiel. Vystupuje ako delegát medzinárodnej spolupráce s obcami v maďarskej časti regiónov Abova a Zemplínu.
Terézia Rybárová - Hronský Beňadik , vek 66 rokov, 2 deti .Svoj voľný čas venuje sprevádzaniu návštevníkov po NKP kláštore sv. Benedikta a panny Márie v Hronskom Beňadiku. Prispieva do regionálnych novín. Spracúva publikáciu o živote v obci pod názvom Život a zvyky ľudu pod Kriváňom. Každoročne pripravuje kurzy, výstavy, venuje sa zachovaniu ľudového kroja .Študuje na univerzite tretieho veku .
V Banskej Bystrici dňa 12. 10. 2012