Vitajte na stránke Vidieckeho parlamentu Slovenska
  • 0915 446 538
  • vipa@vipa.sk

Víťaz Top Agro: Potravinami naložené kamióny zo zahraničia raz prísť nemusia

Spoločnosť Agro Semeg S3  Horné Semerovce

Obhospodarujú viac ako 1600 hektárov pôdy a hoci spadajú do levického okresu, ktorý je každoročne okresom s najvyššími škodami poľovnou zverou a tento rok patrí aj medzi oblasti s najväčším suchom, darí sa im. Spoločnosť Agro Semeg S3 z Horných Semeroviec tento rok zvíťazila aj v porovnaní ekonomických manažmentov v súťaži Top Agro.

„Je to nesmierne ocenenie pre mňa a moju prácu, ako aj pre prácu celého podniku, všetkých mojich spolupracovníkov a zamestnancov. Vnímam to veľmi pozitívne a som veľmi pyšný už len pre pocit, že to, čo robíte, robíte dobre a má to zmysel,“ vyjadril sa Martin Marček, konateľ spoločnosti.

Tento rok patrí k ťažším

Víťazný podnik zamestnáva 19 ľudí. Celý kolektív sa snaží o inovatívny prístup k pôde a využívanie moderných technológií. K nim patrí aj vytváranie takzvaných úrodových máp, na základe ktorých aplikujú poľnohospodári do pôdy potrebnú výživu a každej lokalite prispôsobujú aj jednotlivé agrotechnické operácie, podľa potreby. Aj to zrejme prispieva k ekonomickým úspechom podniku, ktorý rovnako, ako všetky ostatné, tiež bojuje s nástrahami počasia.

„Ak mám zhodnotiť tento rok, bolo to ako futbalový zápas rozdelený na dva polčasy. Ten prvý sme mali letné plodiny úrodovo priemerné. Horšie to bolo v druhom polčase, s jesennými plodinami. Vlahový deficit sme pocítili veľmi výrazne. Nedostatok zrážok a ich nerovnomerné rozloženie  zanechali stopy na slnečnici, kukurici, sóji aj krmovinách pre živočíšnu výrobu. Tam máme prepad o 70 až 80 percent. Aj keď to na začiatku vyzerá sľubne, nemusí to v závere dopadnúť najlepšie,“ hovorí Marček.

Tento rok podľa neho patrí k tým ťažším.

„Nič nie je ľahké a nepadá z neba samé od seba. Treba sa s tým popasovať,“ skonštatoval poľnohospodár.

Tak to bolo aj po nástupe pandémie, ktorá zasiahla do činnosti poľnohospodárov.

„Ako poľnohospodári sme však mali jednu výhodu – netrpeli sme tým, že by sme museli robiť z domu. Neriešili sme žiadny homeoffice. Vybehli sme na polia a do maštalí. Podľa mňa sme zažili obdobie, kedy aj verejnosť začala pociťovať, že zdravé potraviny aj samotné poľnohospodárstvo má význam. Pevne verím, že v ďalšom smerovaní si to uvedomia aj naši politici. Pretože okrem toho, že plníme mimoprodukčné funkcie, naša prvoradá funkcia je samotná výroba potravín,“ dodal poľnohospodár.

Odkázaní na seba

V Horných Semerovciach sa držia cieľa produkovať zdravé, nezávadné a kvalitné potraviny. Podľa Martina Marčeka by malo byť snahou celej spoločnosti, aby na Slovensku boli aj v dostatočnom množstve.

„Stačí jeden väčší potravinový škandál ohľadom produktov, ktoré sa k nám dovážajú, alebo to, čo sa deje aktuálne. Problém s dodávkami nerastných surovín, ropy, zemného  plynu či súčiastkami do automobilov. Potraviny sú však najdôležitejšie a  tie kamióny nimi naložené, ktoré k nám smerujú každý deň, sa sem raz nemusia dostať. A potom budeme naozaj odkázaní len na to, čo si doma dokážeme dochovať, vypestovať a spracovať,“ dodal ocenený víťaz Top Agro.

Autor článku: Ivana Kaliská

Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Martin Marček