Výzva: Pomôžme spoločnými silami nášmu vidieku a mladým žijúcim na ňom.
Výzva
Pomôžme spoločnými silami nášmu vidieku a mladým žijúcim na ňom.
Občianske združenie Vidiecky parlament mladých na Slovensku vo svojom poslaní má za cieľ, presadzovať a zvyšovať kvalitu života na vidieku a podporovať vidiecke aktivity.
Preto aj my Občianske združenie Vidiecky parlament mladých na Slovensku presadzujeme tieto záujmy na celoštátnej ale aj európskej úrovni:
Rôzne príležitosti pre ekonomické aktivity
Rozdiely medzi mestským a vidieckym životom a pracovnými možnosťami sa prehlbujú. Agrárna kultúra a vidiecky turizmus nie sú postačujúce na udržanie vidieckej ekonomiky . Výskum a rozvoj, ako aj diverzifikácia vidieckej ekonomiky volajú po zmene. Spoločenské rozdiely, rodová nerovnosť a nezamestnanosť sa stávajú viditeľným problémom. Situácia v okrajových oblastiach obmedzuje napredovanie budúcich podnikateľov. Životný štýl sa zmenil a spolu s ním aj štruktúra dedín, pracovných ponúk, spoločenských aktivít a medziľudských vzťahov.
1.Chceme, aby sa u mladých ľudí žijúcich na vidieku zvýšili možnosti a zlepšili sa podmienky na podnikania prostredníctvom vzdelávania, celoživotného vzdelávania, pracovných ponúk, čím sa podporí spoločenské začlenenie a vybuduje vzťah k vidieku.
2.Žiadame vytvorenie priaznivého prostredia pre vidiecke podniky zlepšením komunikácie o možnostiach financovania, vytvorenie programov na podporu vysoko rizikových projektov, podpora spolupráce medzi súkromným a verejným sektorom.
Udržateľný hospodársky a potravinový systém
Súčasný potravinový systém vyvíja tlak na životné prostredie a životaschopnosť mladých farmárov. Nadmerná živočíšna výroba a nadmerné hospodárske praktiky sa už rozšírili po celej Európe, čo negatívne prispieva k emisiám, skleníkového efektu, k znečisteniu vody a zeme. Malí farmári strácajú konkurencieschopnosť a silu bojovať s veľkými potravinovými reťazcami. Nedostatok zachovávania rodinnej tradície a návratu k malovýrobe ja citeľný a čo bráni ďalším ekonomickým, spoločenským a klimatickým zmenám.
3.Preto vyzývame EU a všetkých zainteresovaných, aby podporili udržateľný, organický a bezpečný potravinový systém a zároveň podporovali vzťahy medzi farmármi prostredníctvom financovania a certifikácie.
4.Žiadame podporu pre malovýrobcov, lokálnych výrobcov, ako vo vertikálnej, tak aj v horizontálnej spolupráci aby hodnota domáceho produktu bol zvýšená.
Infraštruktúra a digitálna dostupnosť
Jedna z možností ako zatraktívniť vidiek mladým ľudom je zabezpečiť jeho dostupnosť. Verejná doprava a cesty sú nevyhnutným krokom pre mobilitu ľudí na vidieku. Súkromný sektor potrebuje pre svoje investície dostupnosť, aby nemali potrebu ostávať len vo veľkomestách.
5.Žiadame nárast verejných a súkromných investícií do rozšírenia infraštruktúry, ktorá by spájala vidiecke oblasti a zabezpečil sa tým rovnocenný prístup k verejným službám a k podpore podnikania.
6.Na zníženie priepasti medzi mestským a vidieckym životom, žiadame rozvoj digitalizácie, aby sa predišlo ďalšiemu prehlbovaniu medzigeneračných rozdielov v používaní digitálnych nástrojov, prostredníctvom finančnej podpory, dobrovoľníctva a sieťovania.
Dostupnosť a kvalita služieb
Na vidieku je badateľný rozdiel medzi kvalitou a dostupnosťou služieb. Služby ako zdravotníctvo, vzdelanie a sociálny systém, administratíva sú koncentrované v mestách Európy, čo spôsobuje rozdielny prístup. Možnosti, ktoré by uspokojili potreby mladých ľudí sú nedostatočné. Verejným inštitúciám chýba schopnosť napredovať a inovovať, čo je jedným z hlavných dôvodov odchodu mladých ľudí do miest.
7.Žiadame, aby činitelia posilnili inštitúcie prostredníctvom dotácií, ktoré by posilnili sektor služieb ponukou kvalitných pracovných miest, čím by sa vidiek zatraktívnil a rozdiely medzi mestom a vidiekom by sa znížili.
8.Žiadame prijať zákony a usmernenia na zvýšenie vplyvu miestnych politík na regionálnu a národnú úroveň.
Záujem a politické povedomie
Veľa mladých ľudí nevidí potenciál v živote na vidieku a ich samotná aktivita je nedostatočná. Mladým ľuďom chýba viera v schopnosti spraviť zmenu a konať tak aby ich hlas bol vypočutý miestnymi činiteľmi . Väčšina mladých je zaangažovaných v oblasti športu a rekreácie, ale chýba záujem o občianske a politické veci. Tento nezáujem, neinformovanosť a pasivita mladých ľudí ich vedú k nečinnosti.
9.Chceme, aby sa mladí ľudia viac zapájali do miestnej politiky a chceme zvýšenie podpory z národnej a regionálnej úrovne. Tlak spoločnosti na mladých o zvýšenie svojho záujmu o politiku a veci verejné.
10.Žiadame činiteľov na všetkých úrovniach konať, hlavne zmenami v oblasti klimatických zmien, ľudských práv a slobôd, ktoré priamo ovplyvňujú mladé generácie.
Ak chceme, zvyšovať kvalitu života na vidieku, zachovať svoju prírodu, svoje bohaté tradície, skvalitnilo, udržalo život na vidieku a získalo čo najväčšiu potravinovú sebestačnosť, tak je naozaj potrebné všestranne pomôcť nášmu vidieku a mladým žijúcim v ňom. Vyzývame preto všetky politické strany, aby si do svojich programov zaradili aj problematiku mladých na vidieku. Pevne veríme, že spoločnými silami dokážeme obnoviť život na vidieku a dostaneme ho na porovnateľnú úroveň so štátmi v EÚ. Sme ochotní o tejto problematike diskutovať.
Viac o našej práci sa môžete dozvedieť na: https://www.facebook.com/OZ-Vidiecky-parlament-mladých-na-Slovensku-103085774512607/
Banská Bystrica 7. január 2020
V mene predsedníctva
Jakub Dvorský
Predseda